
Vysokou horečku jsem neměla pět let. Minulý týden jsem měla hodně hektický a vynechala jsem odpočinkové víkendové dny a to moje tělo nemá rádo. Horečku jsem tedy přijala jako poselství: ,,Zpomal, zase jedeš na výkon”, zachumlala se pod deku a spala. Když jsem další den ráno zjistila, že už mám jen lehce zvýšenou teplotu, hned mi otrnulo a začala jsem být činorodá. Odpoledne se mi moje aktivita vrátila ve formě horké facky, která mě zase rychle poslala zpátky do postele. Obalená dvěmi peřinami jsem zvědavě pokukovala, co se děje venku, ale snažila se ležet a usnout. Večer přišla ego fáze hrdinky: ,,Tohle mě nebaví, udělám všechno proto, abych byla v pohodě”. Se zimnicí jsem se drkotala pod studenou sprchou, dělala si opakovaně Priessnitzův celo-tělový zábal, vypila čtvrt litru horkého červeného vína s hřebíčkem, abych podpořila pocení a odplavení toxinů a propotila několik povlečení. Horečka klesla, ale svaly pořád bolely a další den se teplota drala znovu nahoru. Když už pro mě představa čehokoliv chladného na těle začala být nesnesitelná, z pozitivní nálady se stala protivná a z teploměru znovu sálo 39 stupňů, sáhla jsem po homeopatii. Do rána horečku nahradila zvýšená teplota, která se postupně snížila na fyziologickou.
Proč vzniká horečka?
Smyslem obranné reakce těla je kontrola proměn našeho vnějšího i vnitřního světa. Pokud jsou tyto změny imunitním systémem vyhodnoceny jako bezpečné, tělo nevyvíjí žádné úsilí a v podstatě na ně nereaguje. Když dojde ve vnějším nebo vnitřním prostředí k identifikaci signálů “nebezpečí” a “poškození”, tělo na ně reaguje a spouští procesy, které zajišťují jejich odstranění a případné reparace poškozených struktur. Dochází ke změně nastavení termoregulačního centra v hypotalamu (část mozku) a spuštění pochodů zvyšující tělesnou teplotu. Tato obranná odpověď je to mimořádně komplexní a zahrnuje všechny složky našeho těla [1]
Je nutné horečku okamžitě srážet?
Je důležité posuzovat stav u každého individuálně a přihlížet k ostatním symptomům. Jak jsem napsala v předchozích řádcích, horečka je důsledek obranné reakce a aktivity látek v ní působících. Je potřebná v probíhajících procesech imunitního systému a její potlačení vede ke zeslabení imunitní odpovědi. Tělo přirozeně snižuje teplotu v závislosti na probíhajících procesech. Umělé snižování teploty, především v časné fázi nemoci neprospívá a může tělo oslabovat. Chtěla bych tímto poukázat na nadužívání antipyretik (léky snižující horečku), zejména v případě počínající infekce. Vzít si paralen či ibalgin je jistě pohodlnější a příjemnější, než vypnout, lehnout si do postele a uklidnit se, ale příčinu to neřeší a dochází k ignoraci opravdových potřeb těla. Často potlačované horečky chemickými léky vedou k rozvoji chronického zánětu, který se může manifestovat různě po těle. Doporučuje se srážet horečku vyšší než 38,5 stupňů a v případě delšího trvání vyhledat lékaře. Mám zkušenost, že každý na změnu tělesné teploty reaguje jinak. Někdo je při horečce v pohodě a jiný trpí i při zvýšené teplotě. Dle toho bych volila úlevné procedury.
Jak snížit teplotu bez prášků?
Priessnitzův celo-tělový zábal s bezinkovým octem
Přiložením studeného obkladu dochází ke snížení teploty a zúžení cév. Termoregulační mechanismus na chlad reaguje a snaží se tělo stabilizovat, což způsobí postupné rozšíření cév a aktivní překrvení. Rozšířením cév se zvýší průtok krve a jejich propustnost pro látky, buňky imunitního systému se rychleji šíří a prostupují do tkání.
Jak řekl Priessnitz: ,,Účinek nemá chlad jako takový, ale teplo, které je v důsledku něho vyvoláno.” Vždycky mě bude fascinovat, že k tomu neměl učebnici imunologie, univerzitní knihovnu a Google a přesto to pochopil.
Jak na něj?
Prostěradlo nebo ručník namočte do chladné vody s trochou bezinkového octa a pořádně vyždímejte. Zabalte do něj tělo a obalte ručníkem nebo dekou. Ideální je si s tímto zábalem lehnout do postele pod peřinu. Zábal nechejte působit 40 minut. Po zábalu tělo osušte a odpočívejte. Podávejte větší množství teplých tekutin.
– zábal není vhodný pro osoby, které mají při horečce chladné končetiny, trpí srdečním či metabolickým onemocněním
+ děti netrapte chladnou vodou, poslouží i vlažná, která má teplotu nižší, než je jejich tělesná
V tomto případě je ideální dělat zábaly opakovaně a častěji.
Bezinkový ocet
To je takový můj kuchyňský poklad. Máma nám ho při horečkách potírala na plosky nohou nebo přidávala do vody, ve které ždímala prostěradlo na zábal. Recept je jednoduchý a najdete ho třeba tady. Moc doporučuji si ho zapsat, schovat na příští sezónu a vyrobit si ho. Hlavně těm, kteří mají malé děti. Květy trhejte daleko od potenciálního znečištění a pokud bude blízko úplněk, bude mít bylina ještě větší sílu. Zábal z bezinkového octa je velice účinný ve snižování horečky. Květy černého bezu obsahují glykosidy sambunigrin a rutin, silice s velkým obsahem mastných kyselin, taniny, organické kyseliny (jablečnou, octovou, valerovou) a vitamin C.
Jak používat bezinkový ocet?
Je ideální na zábaly, stačí přidat pár kapek nebo ho naředit v nádobě 1:1 s vodou a potřít vatovým tamponem na ruce a nohy.
Tvaroh do buchet? Ne, radši do ponožek
Pomocník z kuchyně
Babská rodinná rada, moje méně oblíbená, protože není zrovna nejvoňavější, ale taktéž účinná. Mám ho spojený se stavem, kdy mi bývalo zle a horečka ne a ne dolů. Podávala jsem teploměr a už jsem slyšela: ,,Ajéje, tak to je na tvaroh.”
Vychlazený měkký tvaroh z ledničky se natlačí do dvou sáčků, do kterého přijde jedna a pak druhá noha. Rozmačká se po plosce a mezi prsty, přes sáček se navleče ponožka a nechá se tam tak dlouho, dokud tvaroh nevyschne.
P.S. Tolikrát jsem o účincích tvarohu diskutovala s ostatními a pořád jsem se nedopídila, jaký proces přesně napomáhá ke snižování teploty. Dřív jsem se domnívala, že je to působením chladu, ale pak jsem četla o mléčném kvašení (čímž by se teda vysvětloval i ten zápach, který doprovází sundání ponožek), stejně v tom ale zatím nemám jasno. Pokud tady mám nějakého chemika, který by na to měl názor, budu moc ráda za vysvětlení.
Fytoterapie
Sušené bezové květy a lípa v poměru 1:1 je můj “horečkový” bylinný favorit. Pro zvýšení vitaminu C zase plody šípku se sušenými listy kopřivy v poměru 1:1 a akátový med.
Homeopatie
To byla cesta. Vysvětlujte pragmatickému člověku, že se vlastně neví, jak přesně funguje, ale má výsledky. Jasně, věř a víra tvá… a psychika na prvním místě, to byl můj názor na homeopatii po mnoho let. Po zkušenostech, které jsem si odnesla z práce na klinice asistované reprodukce, jsem změnila názor. Přihlásila jsem se do 3-leté homeopatické školy a zjistila, že řešit problém komplexně a věnovat pacientovi čas a pořádně ho poznat je přesně to, co mi v západní medicíně chybí. Dozvěděla jsem se, že homeopatický lék není možné si určit dle příručky na internetu, střídat ho podle potřeby a kombinovat s jinými, ale je potřeba mít k tomu někoho, kdo se opravdu vyzná v repertoriu a materii medice, správně diagnostikuje jedinečné symptomy a vybere lék, který vám odpovídá po psychické a fyzické stránce.
A proto ani horečku nelze zobecnit a nejde říct, že u všech bude účinkovat jedna věc. Někdo při ní ztratí apetit, někdo začne mít jiné chutě, další se bude potit, druhý zase ne, třetí bude mít studené končetiny, čtvrtý bude zase celý červený…
Tohle byl můj první akutní stav, který jsem homeopatií řešila a velkou váhu v nalezení rovnováhy připisuji jí. Protože vím, že pár mých zdravotních neduhů, které mě v životě potkaly, měly vždycky původ v psychosomatice a neposlouchání se. Soustředím se tedy hlavně na to, abych zpomalila, dala tělu čas se uzdravit a zregenerovat a nepotlačovala jeho projevy chemickými léky.
Zdroje:
1.KREJSEK, Jan, Ctirad ANDRÝS a Irena KRČMOVÁ. Imunologie člověka. Hradec Králové: Garamon, 2016. ISBN 978-80-86472-74-4.