Lifestyle

29 mouder, s kterými jsem se za 29 let ztotožnila

27. července mi bylo 29 let a mám takovou tradici, že si vždycky někam napíšu svoje poznatky z uplynulého roku nebo myšlenky z posledních let. Tentokrát jsem je rozhodla sdílet a věřím, že se v některých taky najdete.

1.  Jdi cestou svého srdce 

V určitých fázích života bylo někdy těžké oddělit to, jestli jdu opravdu svou cestou nebo v přání a představě druhého. Rodiče nás vychovávali tak, abychom měli vždycky svobodu v rozhodování, ať šlo o kteroukoliv oblast života. Zkoušení na vlastní kůži, pády a zase vzestupy postupně utvářeli cestu našich srdcí. Postupem času jsem přijala, že pokud dělám věci srdcem a s láskou, patří ke mně. Pokud ne, nedělám je raději vůbec. 

2. Ve zdravém těle, zdravý duch

Pohyb, zdravá strava, meditace. Každodenní rutina, která tvoří podstatnou část mého života. Je to ten nejlépe strávený čas, který si můžu dopřát. Díky tomu si udržuji sílu pro sebe i pro ostatní. 

3.  Nikdy se nezavděčíš všem

Ani se svatozáří, v kostýmu kněze, s pozlaceným tělem, geniálními myšlenkami nebo hlásáním světového míru. Pravděpodobně vždy se najde někdo, kdo se mnou v něčem nebude souhlasit, vypíchne nedostatky nebo se mu nebudu líbit bez zjevného důvodu. Je lidské si přát společenské přijetí a v pubertě to bylo obzvlášť těžké pochopit. Rozhodnutí jít si svou cestou a nezdržovat se tím, co si myslí ostatní považuji za vítězství. 

4.  Pozitivní mysl vytváří pozitivní myšlenky

Kdo mě zná, tak ví, že jsem věčný idealista. Téměř v každém okamžiku si najdu něco kladného, i když se to tak netváří. Protože věřím, že můžu dát realitě jiný rozměr, když pozvednu nad sto negativních věcí jednu kladnou. 

Že myšlenky vytváří realitu, ovlivňují náladu, chování a tím pádem celé žití, je mi je dávno známo. S tím se žije mnohem líp. 

5.   Když chceš změnu, začni u sebe

Při osobním zmatku je vždycky jednodušší vše hodit na nepřízeň osudu, na neadekvátní podmínky, nebo nedej bože na někoho druhého, ale je to vždycky slepá ulice. Existuje spoustu možností a různých cest. Ta plnohodnotná začíná uvědoměním si zodpovědnosti za vlastní život a možnosti si všechno utvářet podle sebe, ať jsou okolnosti jakékoliv. Každý má stejnou startovací čáru a schopnost svůj život naplnit tím, co potřebuje.

5.   Ber život s humorem

Vždycky. A ten černý ke mně stále přichází v ty nejméně vhodné chvíle. 

6.  Neber kritiku od někoho za kým by sis pro radu nešla

Přijmout kritiku od někoho, na kom mi opravdu záleží je přínosné, mnohdy osvěžující a důležité pro rozvoj. Dřív jsem se kvůli tomu uměla pěkně ohnat a slýchávala jsem doma: ,,Neřvi jako lev nebo nebuď hubatá, my to s tebou myslíme dobře”. Teď si o ni říkám, protože mi rozšiřuje obzory. Taky jsem se mnohokrát setkala s kritikou za účelem pouze ublížit a vytvořila si jednu pomůcku. Vždycky, když ke mě letí, představuji si ji jako baseballový míč a sebe jako pálkaře. Odpálím ho tak daleko, že proběhnu všechny mety a vítězím. 

7.  Každý den je jednou za život

Vstávat s vděkem za to co mám, že žiju, je přede mnou další nový den na krásném světě a s vděkem za něj jít usínat je ta nejpříjemnější věc. Snažím se tak naladit i v případě, když se mi ráno vstává hůř než obvykle nebo přes den posbírám pár starostí a večer na ně myslím.  

8.  Člověk, který nedělá chyby, je člověk, který nedělá nic

,,Někdy lepší krok a pád, než-li létání se bát.” Můj oblíbený úryvek z písničky z jednoho muzikálu. Umím brát věci hodně vážně, mám respekt k informacím a bojím se chyb. Přesto se do věcí vrhám po hlavě a riskuju. Přijmout se s chybami, nezapomenout je a poučit se z nich je pro mně lehkost bytí. 

9.   Nesuď knihu podle obalu

Dokázat přijmout rozdíly, ale přitom nesoudit je jedna z nejšlechetnějších vlastností, co znám.

10.  Mít individualitu lva někdy znamená kráčet sama, ne být ve stádě ovcí

Společnost a její předsudky a představy o životě. Kde je dáno, co je správně, co by měl člověk dělat, kdy a taky jak? Každý vždycky hodnotí všechno podle sebe a svých nebo hůře přejatých představ. Dřív jsem kladla odpor ke všemu, kde jsem nějakým způsobem cítila tlak, že bych to měla dělat takhle nebo se chovat takhle. Just a bylo to přesně naopak. Pochopila jsem, že to jde i jinak a že stačí vědět, co je pro mě dobré, řídit se podle toho a jít si svou cestou.

11.  Štěstí není to, co už někde existuje a jednou to za tebou přijde 

Není ani v žádných hmotných věcech, titulech, lidech, situacích. Tvořím si ho v mé mysli a je úžasné, že to můžu dělat pořád, kdykoliv mě napadne, každou sekundu mého života. 

12.  Uč se dcero moudrou býti

Slova mé mámy. Řekla mi je milionkrát. A teď už mi je tolik neříká, protože by už spíš byla ráda babičkou a já ji místo toho pořád volám, co jsem zase přečetla, do jakého kurzu jsem se přihlásila a že jsem začala chodit do další školy. Nikdy jsem nebyla klasický studijní typ, ale miluju se učit nové věci, které mě zajímají. Tyto slova se zhmotňují. Pořád se učím. Asi proto, že je máma říkala s takovou frekvencí a já pro ně měla nadšení. 

13.  Kdyby se každý staral o sebe, bylo by o všechny na světě dobře postaráno

A když se chci o někoho starat, tak jen o toho, kdo o mou pomoc opravdu stojí, jinak mu nemůžu pomoct.

14.  Láska prochází žaludkem

Jídlo jsem měla ráda vždycky, ale jak jsme se s Ríšou potkali, tak se má úroveň vaření a pečení posunula na úplně jiné místo. A Ríšova taky. Pamatuju si, jak jsem se v začátcích našeho vztahu mohla přetrhnout a trávila hodiny v kuchyni a sledováním Jamieho Olivera, abych mu uvařila něco neobvyklého a chuťově vyladěného. Teď rádi vaříme společně, protože si u toho vždycky hezky povykládáme a sdílíme radost z povedeného jídla. 

15.  Nedělej z komára velblouda

Já byla vždycky spíš dramatický typ. Když jsem byla malá, říkali mi rádio, protože jsem se rychle naučila mluvit a projevovat se nahlas mě vždycky bavilo. Nejspíš jsem podědila maďarsko-jugoslávské temperamentní geny a taky jsem se narodila ve znamení Lva s ascendentem ve Střelci a většinou planet v ohni. Dalo mi zabrat pochopit své povahové rysy, ale mírnění v projevu, zklidnění a povznesení se nad spoustou malicherností mi hodně usnadnilo život. 

16. Řekni pravdu i když je nepříjemná, než pohodlně zůstat ve lži

Když jsem si jednou dělala test osobnosti, byla tam otázka, jestli je pro mě důležitější říct pravdu tak jak ji vnímám, nebo radši lhát, aby se to líbilo ostatním. Neříct co si myslím a vést souboj s vlastním přesvědčením a být z toho frustrovaná je děsivá a naprosto ubíjející představa. Někdy se stane, že tím ztratím někoho, kdo ke mně vlastně nepatří. Nemusím mít ale strach, že ztratím sama sebe. 

17.  Láska je to nejsilnější, co na světě existuje

Neuchopitelná, bezpodmínečná, když je se mnou, zvládnu všechno. 

18.  Dej druhému možnost svobody volby

V manželství, v partnerství, v přátelství, všude. Být s někým ve vztahu neznamená si ho přivlastnit, ovládat a něco očekávat. Každý by měl mít kdykoliv a v čemkoliv svobodu volby a možnost rozhodnout se podle sebe, svého vědomí a svědomí. 

19.  Hudba je lék

S prokázanou účinností. Dokáže nabudit, uklidnit, rozveselit i rozplakat. Když ji potřebuji, naladím si do sluchátek Mozarta, Haydna nebo Dvořáka. 

20.  Pořádek doma, pořádek v hlavě

Jestli je nějaká činnost, s kterou se mi vždycky nechtělo “ztrácet čas” tak to bylo uklizení. Nedávno jsem přečetla skvělou knížku od Marie Kondo a uklízení jsem začala vnímat úplně jinak. Přehledný, zorganizovaný domov je pohlazení po duši a úplně jinak se v něm funguje. 

21.  Nenechej ostatní, aby tě svým jednáním vyvedli z vnitřní harmonie

Odrážet negativitu okolí je někdy docela oříšek i když mě jen tak něco nerozhodí. Člověk se intuitivně přestane setkávat s lidmi, kteří tyto emoce sdílejí a šíří. Ovšem ne vždy je vyhnutí možné. V takových chvílích mi pomáhá si uvědomit, že to je jen jejich, pro mě cizí pocit, který mi nepatří. 

22.  Trpělivost růže přináší

Tolik věcí jsem chtěla hned, ale mnohdy pak přišly z dobrého důvodu úplně v jiném čase a já věděla, že je to tak má být. Vytrvalost, víra, odvaha, motivace, inspirace, každodenní práce, snaha a dobrý záměr vždycky vedou správnou cestou. 

23.  Krása vychází zevnitř

Aneb dbej hlavně na svou vnitřní krásu, která září napořád, narozdíl od té vnější, která je pomíjivá. Ale tu pečující kosmetiku si stejně dopřeju.  

24.  Cestování je investice, do které vložíš peníze a udělá tě bohatším

Poznávání nových míst, kultur a jídel je jedna z nejúžasnějších věcí na světě. Ta atmosféra, která je v letištní hale. Tolik lákavých míst na odletové tabuli a představy, jaké by to tam bylo mi vždycky běží v hlavě na plné obrátky. Kdybych si měla vybrat co bych v životě dělala nejradši, bylo by to právě cestování.

25.  Měj úctu ke všemu živému

To mi zase vždycky říkal děda. Někdy jsem si hrála na písku a on vedle kuchal králíky. Občas se tam zakutálelo nějaké oko nebo jiný neidentifikovatelný kus, které poletující slepice okolo rozvířily. Zvědavě jsem nahlížela a on mi ukazoval, kde má králík jaké orgány a k čemu slouží. Z masa se najedla celá rodina, vnitřnosti sezřali slepice a pes a z kožešiny se ušila vesta, nebo ledvinový pás. Jsem překvapená, kolik lidí to v dnešní době pohorší, ale přitom si bez váhání koupí maso ze supermarketu. Jsem moc vděčná za tohle dětství. Že jsem mohla poznat tenhle koloběh. Učit se, jak se pěstují rostliny, sbírají byliny a chovají zvířata. Trávit čas na poli a v lese. Věnovat se přírodě a dostat od ní něco na oplátku ve mě evokuje přirozenost, udržitelnost a balanc. 

26.  Odpouštět je královské

Nikdo si s sebou nechce tahat staré křivdy, k ničemu to není. Navíc to škodí tělu a nikomu to nesluší.

27.  Laskavost nic nestojí a může udělat spoustě lidem hezčí den

Vždycky mě tak potěší, když se ke mě někdo chová hezky a tak se snažím taky. Když jedu z práce nakoupit a v Lidlu se pobavím s pokladní, co se z nákupu chystám uvařit a ta mi pak děkuje za inspiraci a přeje dobrou chuť, když vidím Ríšu jak pomáhá ze schodů paní s kočárkem, když pustím někoho na přechodu a usměje se na mě… Dobro v  každodenních maličkostech, z kterých mě hřeje u srdce.

28.  Věř a víra tvá…

Tě uzdraví. Práce ve zdravotnictví mi toho dala spoustu. Z těch pozitivních věcí naději, víru v zázraky a dobré duše. Poznatky, že víra a láska jsou to nejdůležitější na světě. 

29.  Kreativita je nekonečné dobrodružství

Vytvářet nové věci v myšlenkách, v kuchyni, na papíře, za objektivem, před objektivem, v šatníku, na cestách, je úžasné a naplňující. Snažím se každý den vytvořit něco kreativního, z čeho mám radost.


Našli jste se v něčem? Budu ráda, když mi dáte vědět do komentářů. Mějte se krásně a užívejte léta.

Komentáře