AdventureFrankitchen

Hello, Portugal

Napsala 6 července, 2021Žádné komentáře

Cestování v době covidové

Tak jsme odletěli. Chvílemi to vypadalo, že nikam nepojedeme, ale nakonec se to povedlo. Mám takovou radost <3

Dlouho jsem seděla nad termínem narozeninového výletu a hledala všechny možné cesty, protože s Ríšovým nabitým kalendářem nemůžu hnout o den dřív ani později, což je s lety docela výzva. Původně jsem plánovala cestu do Kodaně, ale jelikož je v Dánsku po vstupu do země 4 dny povinná karanténa a tento výlet měl být jen na pár dní, hledala jsem jiné místo. Koukla jsem do společného seznamu míst, který si píšeme do našeho Travel Wish listu (excelové tabulky na Google disku :D) a uviděla jsem Lisabon.

Začala jsem ověřovat lety, ubytování a aktuální opatření. Všechno vypadalo dostupně a tak jsem to Ríšovi oznámila na večeři U Vodů, kde jsme zrovna oba soustředěně otvírali mušle. ,,Co kdybychom si zajeli na seafood někam, kde jsme ještě ani jeden nebyli?” Ríša pozvedl obočí a zpozorněl. ,,A jsou tam obrovský vlny, do kterých můžeš koukat hodiny” dodala jsem. Na ty vlny se mu snad oči rozzářily ještě víc než na seafood.

Pak jsem zjistila, že na vlny do Nazaré je ideální jet v období od prosince do února. V ostatních měsících nedosahují takové výšky. Tak jsem toto místo vyškrtla z trasy a slíbila, že se do Nazaré podíváme v zimě a spojíme tu cestu s výletem do Porta a degustací portského vína.

Vlog z prvních dnů v Portugalsku najdete tady.

Letenky do Portugalska

Letenky jsme koupili tři dny před odletem přímo na webu společnosti WizzAir, kde jsme si minulý rok založili členský účet a už po prvním letu na Santorini se nám to vyplatilo a celková částka za letenky o pár procent klesla. Pokud využíváte nízkonákladovky a máte prostor plánovat, doporučuji letenky kupovat 3 až 4 týdny před odletem, protože dosahují nejnižší hodnoty a zpáteční bez příručního zavazadla pořídíte klidně i za 30 eur.

Půjčení auta

Letěli jsme z Vídně do portugalského města Faro, kde jsme si na letišti půjčili auto. Půjčovny jsme hledali ještě před odletem a nebylo to úplně jednoduché. Spousta půjčoven si inkasuje za jednosměrnou cestu poměrně vysoké fee. Pokud si vyberete půjčovnu, která je dál od letiště, můžete počítat s menší cenou. My jsme v rámci úspory času zvolili půjčovnu Europcar, která je přímo na letišti a nemuseli jsme použít shuttle. I přesto jsme na půjčení dlouho čekali, protože před námi odbavovali let z Francie a na řadu jsme se dostali asi po hodině. Až při přebírání jsme si všimli kolonky priority odbavení, pokud vám nevadí si připlatit, určitě bych do toho příště šla. Auto jsme vrátili na pobočce v Lisabonu kousek od Avenida da Liberdade, což je ulice lemovaná luxusními značkami a nádhernými domy. Do hotelu v centru jsme se prošli pěšky a během 20 minut stihli zažít jednu demonstraci a sraz skateboardistů. Lisabon je živé, pulzující město <3

Podmínky pro cestování do a z Portugalska

Aktuální opatření pro cestování do Portugalska není tak přísné. Při vstupu do Portugalska je nutné mít negativní RT-PCR test nebo antigenní test, který nesmí být starší 72 h, resp. 48h. Na veřejných místech a v uzavřených prostorách platí povinnost nosit roušky a dodržovat rozestupy. Místní nošení roušek dodržovali a brali si je v restauracích třeba i na cestu na toaletu a zpět. Respirátory jsme využili pouze na letišti a v letadle. Z Lisabonu jsme se vraceli do Vídně, kde jsme nechali na parkovišti auto a protože v podmínkách v cestování do Rakouska z důvodu tranzitu nebylo testování před letem, zjišťovali jsme informace dál. Volali jsme na ambasádu, na ministerstvo, psali maily na leteckou společnost a nikde nám nebyli schopni odpovědět, jestli test potřebujeme nebo ne. Každá instituce se odvolávala na tu druhou a vlastně jsme nedostali žádné potvrzení. Nakonec prý záleží na poslední osobě před vstupem do letadla. Tak jsme si pro klid v duši udělali antigenní testy přímo na letišti v Lisabonu. Stačilo se na ně den před odletem zaregistrovat a pak jsme si pár minut počkali ve frontě. Výsledky testu jsem měla na mailu asi za 15 minut od odběru. Ríša čekal třičtvrtě hodiny a když nám otevřeli gate, tak o výsledek testu ještě zaurgoval mailem. Při boardingu už jsme měli potvrzení oba a zůstaly nám v batozích pro dobrý pocit. Nikdo nic nekontroloval… Po příletu do Vídně se nás pouze zeptali jestli jsme “czech transit” a my bez problémů pokračovali dál.

Situace v Portugalsku

Ve čtvrtek večer, dva dny před odletem, jsme se v novinách dozvěděli, že kvůli rostoucím případům nakažených na víkend uzavírají Lisabon. V první minutě jsem si myslela, že uroním slzu. Všechno jsme měli zařízené a hlavně už jsme se neskutečně těšili. Navíc nám takhle těsně před odletem padlo pár cest a už jsem chtěla klesat na mysli. Hledali jsme další informace a další den volali na ambasádu a dozvěděli se, že zpřísněné opatření platí pouze pro portugalce, nikoliv pro cestující, kteří se prokazují negativním testem. Od hotelu jsme ještě dostali na email potvrzení, že máme rezervaci abychom se v případě, že by nás stavěli, mohli něčím prokázat. Omezené jsou provozní doby restaurací a barů, každý den pouze do 22 h, což nám úplně nevadilo, protože jsme každý večer padli znavení a přejezení do postele. Kdyby bylo otevřeno déle, věřím, že by nás lákalo sedět v místních churrasqueirách, poslouchat fado a jíst dlouho do noci 😀 Některá památková a turistická místa byla vzhledem k situaci zavřená a tak jsme si po pár neúspěšných výpravách vždycky raději ověřovali otvírací dobu. Naštěstí je Lisabon plný krásných míst, které ani nejsou jako památka označené, proto snad ani nemusíte mít záložní plán a stačí se procházet v ulicích a nasávat atmosféru.

Z Algarve do Lisabonu

První den jsme se ubytovali v Marsuites ve městě Armacao de Pera, asi 40 minut cesty z letiště ve Faru. Večer jsme stihli západ slunce na Praia da Marinha, která je považovaná za jednu z nejkrásnějších plážích v Evropě. A je vážně krásná. Lemují ji útesy, které vytvářejí zajímavé obrazce. V jednom z míst útesy vytváří obraz srdce a tím se stalo populárním na instagramu. Tohle místo k fotce láká, ale zároveň vzbuzuje respekt. Když se posadíte k “srdečnímu cípu” a podíváte se dolů, uvidíte příkrý, několikametrový sráz do moře.


Travel in covid times

We arrived in Portugal. Several times, it didn’t seem to happen. I am so excited <3 I racked my brain due to the date, because of Ríša’s full schedule it is usually mission impossible to plan anything. Originally, I had planned a trip to Copenhagen, but there are still travel restrictions and quarantine after arrival. After our travel wishlist check I found out that it will be the best to go to Portugal and visit Lisbon. I started planning a trip, checking flights, restrictions and booking accommodation. Everything seemed to be fine and I was determined. I told it to Ríša during dinner in our neighborhood, when we were focusing on eating mussels. He loves seafood and I knew that he would be thrilled. We also planned to go to Nazaré to see big waves. Unfortunately I found out that the wave season is from December to February and outside these months waves do not reach such a height. I knocked it out of the plan and saved this spot for later. Hopefully we will visit Portugal in winter and connect it with a trip to Porto.

Flight tickets

We bought the tickets 3 days before departure directly on the WizzAir website, where we opened a membership account last year. After the first flight to Santorini it paid off and the total amount of tickets fell by a few euros. If you use low cost flights and have time to plan, I highly recommend buying tickets 3-4 weeks before departure, because the cost is the lowest.

Car rental

We flew from Vienna to Faro, where we rented a car at the airport. We looked for rentals before departure and it was not easy. Many rental companies charge a high fee for a one way trip. If you choose a rental that is further from the airport, you can expect a lower price. We wanted to save time and chose the one in Faro Airport called Europcar. We spent almost one hour waiting, because of the flight that landed before us, until we picked up the car, we noticed there was a priority pick up option, so you might check that next time, if you do not mind paying extra. We returned the car to Lisbon near the street Avenida da Liberdade, which is lined by luxury shops and beautiful urban houses.

Restrictions for traveling to Portugal and back

The current arrangements for Portugal are not so strict. Upon entering Portugal, it is necessary to have a negative PCR or antigen test, which must not be older than 72 hours, respectively 48. In public places and indoors it is mandatory to wear masks and keep distance.

From Algarve to Lisbon

We stayed at Marsuites in Armacao de Pera for one night. We made it on Praia Marinha, which is one of the most beautiful beaches in Europe and caught a beautiful sunset. It is lined by cliffs, which create interesting shapes and in one place it creates the shape of the heart and thus it became a popular spot on instagram.    

Z Armacao de Pera jsme vyrazili do městečka Lagos. Je to krásné, historické místo, které obklopují nádherné pískovcové útesy. Ráno byl kolem celého pobřeží opar a mrholilo, tak jsme na pláž nespěchali a dali si brunch v Coffee & Waves. Tohle místo je velice populární a na stůl se tu stojí fronty, doporučuji si přivstat. Další oblíbené brunchové spoty určitě neminete, protože se před nimi v pozdější dopoledne taky shromažďují lidé. Šli jsme kolem Black and White a to se nám taky moc líbilo, kdybychom tu zůstali o den dýl, určitě skočíme na brunch i tam.


From Armacao de Pera we went to Lagos. It is a beautiful, historic city surrounded by beautiful sandstone cliffs. In the morning there was a haze and drizzle all over the coast, so we did not rush to the beach and had brunch in Coffee & Waves. This place is very popular and I recommend getting up soon. You will definitely not miss other popular brunch spots, because people also gather in front of them later in the morning. We went around Black and White and we also liked it. If we’d stay one night longer, we would definitely go for brunch there as well.

Na pozdní oběd jsme si zašli do O Camilo přímo s výhledem na pláž Praia di Camilo. Měli v nabídce čerstvé ryby, tak jsem si dala tradiční portugalské sardinky a Ríša si dal chňapala červeného. Odpoledne jsme trávili na pláži a pak se vydali na cestu do Lisabonu. Povídání o Lisabonu chystám do druhé části tohoto článku a těšit se můžete i na vlog.


For a late lunch we went to O Camilo directly overlooking the beach Praia di Camilo. They had fresh fish on the menu, so I had traditional Portuguese sardines and Ríša had a red snapper. We spent the afternoon on the beach and then set off to Lisbon.

Chystáte se letos taky někam do zahraničí? Budu ráda za vaše komentáře 🙂 Mějte se krásně a užívejte léto.

 

 

Komentáře